Imanueliui Kantui - 300

• Paskelbta: 2024-04-25
  • Kategorija: Didžiuojamės

Imanuelis Kantas (1724–1804) laikomas didžiausią įtaką modernybės epochai Vakarų pasaulyje padariusiu Apšvietos epochos filosofu. Šiemet Imanueliui Kantui, kuris gyveno ir didžiąsias žmonijos idėjas sukūrė Karaliaučiuje, vos už 130 km nuo Klaipėdos, - trys šimtai metų. Ta proga Klaipėdos universiteto „Žemynos“ gimnazijos mokinė Dominyka Mauliūtė dalyvavo I. Kanto viešosios bibliotekos organizuotame renginyje „Kanto kelias“, kuriame perskaitė pačios parašytą laišką I. Kantui. Filosofo mintis  gimnazistė interpretavo iš jauno žmogaus ir šio laikmečio  pozicijų , rasdama jų  prasmę ir naudą sau ir žmonijai.

Klaipėdos universiteto „Žemynos“ gimnazija

Dominyka Mauliūtė

Sveikinimas Kantui 300-tojo gimtadienio proga

300 metų prieš šiandien tu gimei ir tai nebuvo be priežasties, nes tu padėjai naujus pamatus racionaliam pasauliui, kuris natūraliai laukė po religijos įtakos silpnėjimo, ir tu jį pavadinai Apšvietos epocha. Taip, tai tiesa, „švietimas yra žmogaus išsivadavimas iš nesavarankiškumo, dėl kurio pats žmogus kaltas. Žmonės turėtų tapti savarankiškai mąstančiomis būtybėmis, nes juk tik racionalioms būtybėms priskirtas protas, kurio grožis slypi tame, jog jis pats gali autonomiškai veikti savo valia ir mokėti argumentuoti savo pasirinkimus. Tu išryškinai tokį modernų žmogų, kuris tarpsta iki šiol ir liejasi į dabarties idėjas. Tu pasakei: „turėk drąsos pats naudotis savo protu“ ir sukūrei filosofinę proto kritikos sistemą, kuria sekant, žmonės išmoks tikrosios, protingosios moralės. Tavo nustatyti pasaulio limitai yra įdomūs ir mistiški; visa tai, kaip tu nubrėži aiškias ribas mūsų moralei, patyrimui bei mąstymui. Kaip Kopernikas pakeitė mūsų geocentrinį supratimą apie pasaulį, taip ir Kantas apvertė mūsų supratimą apie protą ir esančio aplink mus pasaulio reiškinius. Tam nereikėjo daug laiko praeiti, kad pasaulis pamatytų, koks tu didis ir galingas filosofas. Man taip smagu, kad tu buvai ir rašei, ir parodei pasauliui naujus būdus mąstyti ir galvoti apie naujas tiesas. Tu siekei parodyti pasauliui naują sprendimą ir ne vien tik kitokį kelią. Kai aš tave skaičiau, aš supratau, ką reiškia grynai kliautis protu ir atrakinti vartus į naująjį savarankiško mąstymo pasaulį, kurį tu ir atvėrei. Be abejo, tavo įtaką matė ir XX a. pasaulis bei mano mėgstami loginiai pozityvistai, kurie manė, jog vien tik per mąstymą ir teisingąjį kalbos vartojimą mes galime prasmingai ir aiškiai filosofuoti. Na, o šiandien, kai visas pasaulis mini tavo 300-tąsias gimimo metines, aš pasilieku galvoti apie tave mintimis ir knyga, o ir toliau verčiu savo naujuosius gyvenimo puslapius įkvėpta tavęs. Taip, kaip Einšteinui, būnant šešiolikos, inspiravai pagalvoti apie kvantinę fiziką, taip ir man, leisi ateityje pagalvoti apie naujosios filosofijos kūrimą.